Ohlasy

listopad 2023

Dobrý den,

ráda bych Vám poděkovala a vyjádřila radost z koncertu, který jste uspořádali ve středu v Rose. Dcera Eliška chodí do Kopretinek prvním rokem a moc ji to baví. Písně, které zpívá ve sboru, už doma prozpěvujeme celá rodina včetně prarodičů :-)
Ve středu bylo vidět, že všechny děti zpívají s nadšením a písničky se jim líbí (stejně jako nám dospělým). A za to Vám všem třem sbormistryním patří velký dík.
Těšíme se na další krásná vystoupení.
S pozdravem
Jana Kuželová

 

březen 2023

Dobrý den,

velice děkuji za informace a především chci poděkovat za krásný koncert v Martinickém paláci!

Pavla Damohorská

….

Vážená paní Hennová,

Předně děkujeme za krásný koncert!!! A vystoupení koncertního sboru bylo jako vždy famózní.
S pozdravem,
Alexandra Vojtíšková

Dobrý den,

Sobotní koncert se nám s manželem velmi líbil. Je až  neuvěřitelné kolik energie a času do dětí vkládáte.
S pozdravem
Michala Marková

Dobrý den,

moc děkuji za video i za hezké zážitky z koncertu vám všem.
Poláčková

prosinec 2022

Dobrý den paní Hennová,

za koncert děkujeme moc Vám! S Kryštofem jsme se shodli, že jste měla krásné šaty. Vzpomínala jsem na Vás, jak jste musela být večer hodně udirigovaná, že na Vás zůstalo vesměs veškeré zpívání poté, co Veronika onemocněla… A přesto to na průběhu koncertu nebylo znát. Byla na něm moje mamka a pěla ještě dlouho ódy na výběr a náročnost skladeb, pohybové doprovody písniček, vedení zpěváčků už od těch maličkých, veškeré střídání zpěváků v poklidu a s úsměvem… (a to s námi dětmi absolvovala v rámci našich hudebek hodně vystoupení…).

Děkuji za nás všechny a už tu chystám teplé oblečení na dnešní vystoupení na Staromáku:-)

KLára Fůsková

….

Děkujeme moc! Nádherné a krásně sestříhané video.

Přeji Osmikvitku minimálně dalších 10 prozpívaných let .
Veronika Činčerová

duben 2022

Koncert byl nádhernej, děkujeme moc, paní Hennová. Anička je z Vás a ze sboru nadšená. Je to pro ni veliký zážitek. Jsem za to moc vděčná, že něco takového děláte. Moc Vás zdravím.
Magdalena Ptáčková

Dobrý den paní Hennová,

gratuluji koncertnímu sboru i Vám k úspěchu na soutěži. Děkuji též za fotky z koncertu. Všichni od nás si ho moc chválili, jaký máte pěkný repertoár a co všechno i malé děti dokážete naučit. Moc si vážím toho, že jste svěřila Kryštofovi roli trubače. Je na ni řádně hrdý, těší se vždy, koho všeho vyleká (teď se chystá na porotu:-)) Je to pro něho přiměřeně veliká výzva, může si trénovat práci s nervozitou, zkoncentrováním sil a nátisku na fouknutí… Vše s Vaší klidnou podporou, což on vnímá a pak neplaší.

Děkuji Vám i všem dalším, co se na vystoupeních hudebně podílí

Ve čtvrtek na viděnou

KLára Fůsková

březen 2021

Dobrý den, paní Hennová,

děkujeme za dobré zprávy. Leonka je nadšena, že se konečně dočkala, že „dorostla“.

Tabulku jsem vyplnila, na soustředění obě holky pojedou rády.

Přeji pevné zdraví Vám i celé rodině, také mamince, snad je v pořádku

S pozdravy a děkuji za vedení kurzu i formou on-line, holky to moc baví.

únor 2021

Vážená paní Hennová,

platbu jsme již zaslali (a dostali už i potvrzení, že jste platbu přijali), ale chtěla jsem se omluvit, že jsme platbu poslali se zpožděním. A trochu vysvětlit. Prodleva byla daná současnou ne moc dobrou situací, kdy jsme opravdu velmi dlouho zvažovali, zda v podobné formě se sborem vůbec pokračovat, protože řekněme si to upřímně, jakákoliv sebelepší online výuka nemůže nahradit společné setkávání.

Ačkoliv jsme s manželem nadšení muzikanti (já do sboru chodila od 4 let, poté housle, manžel donedávna zpíval ve VUSu), tak se nám úplně nedaří najít čas, motivaci a nadšení pro sledování videí s Terezkou (její videa jsou ale opravdu skvělá, díky za ni). Je to samozřejmě dané i naší rodinnou situací, kdy jsme byli na podzim dost dlouho na střídačku nemocní, v prosinci mi zemřel na covid tatínek a jen co jsme se rozkoukali, tak už je únor…. Nicméně s oběma dcerami zpíváme starší repertoár, naše rodinné písničky, několikrát už jsme koukali na záznam z červnového koncertu a zkusíme to nějak udělat, aby Ema zase se sborem pokračovala. Jde to ale čím dál tím hůř, protože se vlastně od začátku školního roku s Terezkou a ostatními dětmi neviděli a je vidět, jak je výuka mimo domov důležitá.

Abych ale skončila trochu optimisticky, hrozně moc doufám, že se v oblasti školství situace uvolní a děti znovu začnou zpívat. Byť se teda bojím, že bohužel zrovna zpěv je na černé listině. Vůbec by mi ale nevadilo absolvovat sbor v menších skupinkách za dodržení vhodných opatření, asi bych i zvládla chodit s Emou na antigenní testy před zkouškou atd.

Nezbývá než doufat, že se situace co nejdříve zklidní a aspoň trochu vrátí do normálu. Omlouvám se za dlouhý mail, potřebovala jsem nějak vyventilovat své myšlenky. 🙂

….

moc děkujeme za zaslaný odkaz na video – je to opravdu moc povedené! Nejlepší bylo, že jsem na to koukala a až skoro v druhé půlce písničky mi teprve došlo, že to vlastně není zpíváno sborově, ale nahráno každé dítě zvlášť 🙂 Tak dobře to vyšlo!

Prosím Vás předat slečně Venclové poděkování za to, jak ona reagovala, kdy Víťa řekl, že jeho máma má dneska narozeniny. Děti zazpívaly narozeninovou písničku. Bylo to moc milé. Vůbec jsem nečekala, že Víťa o tom řekne na hodině. Bylo to takové překvapení.

Moc děkuji za péči a za úžasné zážitky při koncertech. Myslím, že kdyby nedošlo na koronavirovou situaci, tak Bětka pokračuje dál, ale teď už se jí těžko hledá motivace.

Moc Vám držím palce, sbor řídíte opravdu skvěle, ať se daří a třeba někdy opět nashledanou! 🙂

červen 2020

Dobrý den, paní Hennová,
dnes bohužel nebudu moct do pizzerie dorazit, ale tak aspoň takto na dálku jsem Vám chtěla říci, jak moc se mi čtvrteční koncert líbil… Budu teď tedy mluvit pouze o vystoupení dětí z koncertního sboru, protože to dokážu nejlépe posoudit. První můj dojem byl, když děti z koncertního sboru nastoupily na pódium – pane jo, ty ale vyrostly za tu dobu… A zanedlouho jsem si to samé – že „vyrostly“ – říkala znovu, když začaly zpívat. To bylo něco neuvěřitelného, i ze svého laického pohledu musím říct, že jsem tam viděla obrovský posun kupředu, což je vzhledem k téměř tříměsíční pauze a omezenému režimu zkoušení téměř neuvěřitelné! Na mě ale opravdu jejich vystoupení udělalo impozantní dojem a moc mě to potěšilo. Tak jsem Vám za to chtěla moc poděkovat, protože vím, že je to především Vaše zásluha a myslím, že to i děti musí velmi motivovat.

Velmi si vážím toho, jak rychle jste dokázala v „karanténní“ době zmobilizovat všechny technické prostředky a k tomu naprostou většinu dětí a každý týden dál nepřestávat zkoušet. Vím, že to není samozřejmé a dobře vím, že takoví sboroví obři jako např. Kühnův dětský sbor svoji činnost zcela pozastavil a žádné zkoušky (natož vystoupení) neprobíhaly… Tak o to mě to těší víc, protože i zpívání bylo pro děti jistě zpestřením každodenní domácí rutiny.

Mějte se moc dobře, děkuji i za Toničku za dnešní překvapení ve formě poháru a užijte si krásné, odpočinkové prázdniny!

Srdečně zdraví
Radana Dejlová

březen 2020

V době nouzového stavu si děti z Osmikvítku zpívaly spolu s Terezkou a Janou na ukázkových videích a posílaly nám obrázky k písničkám. Ohlasy rodičů si můžete přečíst níže a obrázky najdete v naší fotogalerii.

Už se všichni moc těšíme na společné zpívání a moc děkujeme za sestříhané video, moc se povedlo

Dobrý den, paní Hennová.
Pro Víťu byl lepší formát neonline, protože tak nejmíň se styděl a dělal a zpíval dle video několikrát během týdnu. Za video na youtube děkujeme, děti jsou roztomilé během výuky. Poslali jsme odkaz i prarodičům.

Dobrý den,

video je moc krásné. Moc děkujeme.

S tou výukou přes hangouts je to škoda, moc se nám to líbilo. Ale je pravda, že je nutné mít velmi dobré připojení, aby to dobře fungovalo. Tak snad to půjde od konce května normálně.

Jeste jednou hezky vecer, pani sbormistryne,
Dekujeme, byly jsme na to take tri pevkyne 😉 A prijemne me prekvapilo, kolik jich poznala Violka uplne sama. Moc dekujeme za napad, hned je dalsi podnet si zpivat…dekujeme i za krasne video.
Online vyuka byla skvely napad, ale opravdu technicky velmi narocna i pro nas, ne kvuli ovladani mikrofonu, ale krome problemu s pripojenim se po celou dobu pripojeni zvuk velmi neprijemne rozkladal a obraz vypadaval, bohuzel by bylo asi treba jine technicke zazemi…budeme se tesit nazivo 🙂

Když k vám Tobík nastupoval, nedaly se jeho projevy nazvat jako zpěv, teď zpíváme u táboráku písničky od Svěráka, od Šlitra a on docela slušně intonuje. Děláte s dětmi super práci.

Děkuji i za informaci ohledně koncertu, budeme čekat, jak se celá situace vyvine. Je mi zcela jasné, že zpěváčkové asi těžko mohou zpívat s rouškou nebo ve 2m rozestupech… Jsou to opravdu zvláštní a bezprecedentní časy. Držím palce, ať jste v pořádku a at se Vám podaří na nedobrovolné přerušení sborových setkání konstruktivně navázat!

video je úžasné,velmi pozitivní, moc se nám líbilo. Posíláme obrázek od Matyáše Sovy – Vítr 🙂

Všechno, co děláte je skvělé, děti to motivuje, jen reálný kroužek a kontakt s dětmi je těžké nahradit. Ani nevíte, jak jsem ráda, že Kristinka a Terezka jsou ještě předškoláci.

Dobry den,
Dekujeme za tuto moznost. Verca uz se moc tesi na svoji ctvrtecni hodinu.

Dobrý den,
děkujeme za dobrou zprávu, na zpívání se už Karolinka moc těší!

Moc děkujeme, to je perfektní a moc se těšíme!
Stejně tak děkujeme za předchozí videa. Bylo to velmi vítané vytržení z té určité každodennosti, a videa byla moc podařená!

Dobrý večer, paní Hennová,
my děkujeme paní učitelce Terezce zase za pěkné video i za večerníčkovou soutěž z youtube!

Dobrý den,
moc děkuji za zaslané video. Je to velký pomocník, jak donutit Elišku něco dělat… posílám obrázek k ochočeným žížalám….

Vážená paní Hennová,
posílám obrázek dcery Emičky ze Sněženek, kterak namalovala milovníka zvířat se sólokaprem a žížalami. Video se nám všem v rodině moc líbilo a ke zpívání se přidala i mladší tříletá dcera. Moc vás i slečnu Terezku zdravíme a přejeme hodně zdraví.

Vážená paní Hennová,
moc Vás i paní učitelku Terezku s Karolínkou zdravíme a posíláme obrázek na téma Vosa a bodlák. Doufáme, že se Vám bude líbit 🙂
Přejeme dobrou náladu a pevné zdraví…

….

Dobrý den, moc děkujeme za Terezky video, určitě to pomáhá a děti se aspoň trochu pocvičí. Obrázky Terezce posíláme poštou, moc dětem společné zpívání s Terezkou a kamarády chybí.   Už se moc těšíme, až se vše vrátí k normálu

Dobrý den,
moc děkujeme za skvělý nápad s videem. Už “u nás” Terezka zpívala několikrát a dcera samozřejmě s ní. Posíláme obrázek k písničce Kosí ráno. Přejeme všem pevné zdraví a doufáme v brzké setkání nejen on-line!

Dobrý den,
děkujeme za krásné video, Marušce (i mně) se moc líbilo. Maruška s velkým nadšením trénovala.

Dobrý den,
děkujeme za skvělé video. Děti si cvičení i zpívání moc užily. V příloze posílám obrázek od Lidušky Boháčkové, ta šla malovat ihned po videu. Na obrázku jsou žížaly na háčcích a krtek, který loví rybu a pak si ji nese???? takto mi bylo popsáno.

Dobrý den,
Moc Tereze dekujeme za video, je to super napad. Maruska posila obrázek k písnicce.

Dobrý den, děkujeme Terezce za video, Justýnka má velkou radost.

Dobrý den,
děkujeme za super videa. Anička to viděla už 3x.
Těšíme se na další.

Krasny dobry den, obe nase mile pani sbormistryne, moc dekujeme za bajecne video, u ktereho jsme si s Violkou krome maminky zacvicila a zazpivala i babicka…a bylo to skvele. Nize odesilame realizaci ukol a Violka trvala i na kratkem zvukovem “podpisu” Jeste jednou dekujeme za skvely napad a jdeme se podivat na druhe doporucene video.

březen 2019

Dobrý den, paní Hennová,
Jinak jsem Vám chtěla říci, že koncert v Salesiánském divadle se z mého pohledu velmi vydařil, moc se mi vystoupení Osmikvítku líbilo. Dokonce musím nesebekriticky konstatovat, že se mi tentokrát zdálo, že náš sbor svým výkonem zastínil i ty ostatní (včetně Palečka). Výborný byl i výběr písniček. Možná to vidíte jinak než já, ale chtěla jsem Vám svěřit můj pohled řadového diváka 🙂
Pěkný den přeje
Radana Dejlová

leden 2019

Vážená paní magistro,
… a přeji vše dobré do roku 2019.
Zároveň chci vyjádřit veliký obdiv ke koncertu v chrámu sv. Víta na Hradě. Moc děkuji za umožnění tohoto zážitku. Bylo to nádherné.
S úctou,
Jana Mrákotová

květen 2018

Dobrý večer, paní Hennová,
Děkuji za podrobnou zprávu a gratuluji ke skvělému výkonu.
Musím se s Vámi podělit o zážitek. Jeden z našich večerů o minulém prodlouženém víkendu byl hudební. Víkend jsme strávili v zoo safari kempu Dvůr Králové. V průběhu toho hudebního večera za mnou přišla jedna z maminek a velmi nadšeně chválila Emu a Leu jak opravdu krásně a nadšeně zpívají. Zahřálo mě to u srdíčka, jsem na svoje děvčata velmi hrdý. Proč Vám to píšu? Ve skutečnosti ta pochvala patří především Vám. Díky za to, že jste je naučila tak krásně zpívat, ale hlavně díky za to, že to moje holky baví.
Hezký večer,  František Knieradl

duben 2018

Zdravím Vás, paní Hennová,
odhodlala jsem se konečně napsat.  Chtěla bych Vám říct toto:
Na poslední koncert, na který jsem byla, v kostele sv. Judy jsem měla úžasný zážitek a uvědomila si, kolik práce za tím vším stojí, kolik času a kolik nadšení a lásky k tomu je zapotřebí..
Chtěla bych Vám za toto vše poděkovat. Jsem ráda, že Míša může stále chodit do Osmikvítku a může se učit zpívat a vidět tak nové možnosti a místa…
Díky tomu všemu bychom byli rádi, hlavně i Míša sama o to stojí, kdyby mohla chodit dále..
…těším se na další skvělé výkony!
Srdečně zdraví
Elisaveta Petkova

leden 2018

Dobrý den, …
Také bych chtěla poděkovat za nádherný zážitek z Novoročního koncertu nejen pro nás, ale i pro babičky a dědečky. I výběr hosta v podobě skupiny bubeníků byl výborný, i náš Toník byl z bubeníků nadšený.
Obdivuji Vaši tpělivost s dětmi a zároveň naše omluva za Toníka během koncertu, našel si parťáka na lumpárny a na zpívání se tolik nesoustředil.
Přejeme hodně zdaru v tomto roce.
Peroutkovi

prosinec 2017

Dobrý den,
chtěla jsem Vám napsat, že včerejší koncert se nám výjimečně líbil, měl krásnou živou atmosféru a i prostředí refektáře v Emauzích bylo krásné. …
Madlenka i my se již velmi těšíme se na další koncerty.
Hezký víkend. Lucka Vernerová

červen 2017

Dobrý večer paní Hennová,
posílám odkaz na album kam jsem stáhla fotky a videa z pátečního koncertu, kdyby jste se chtěla podívat. Bylo to moc hezké, zvlášť konec, když zpívaly všechny sbory byl moc povedený, skvělá práce!!!…
Přeji úspěšný týden, Irena Sadovská

Praze 17.5.2017

Milé maminky Broučků zpěváčků,
ráda bych Vám jménem rodin dětí z koncertního sboru Osmikvítek poděkovala za vřelé přijetí našich dětí Vašimi rodinami. To, jak jste se o ně postaraly, bylo opravdu báječné a předčilo očekávání dětí i nás. Děti přijely naprosto nadšené. Hádaly se, kdo spal u lepší rodiny, mnohé konstatovaly, že je škoda, že nocí strávených u Vás nebylo víc.
Velmi si vážíme toho, jak pozitivní zážitek dětem přinesl jak samotný koncert s Broučky ze Severáčku, tak pobyt v jejich rodinách. Budeme se moc snažit, aby i Vaše děti odjely z červnového pobytu u nás podobně spokojené, jako byly naše děti u Vás.
Máme obrovskou radost, že se společná akce našich dvou sborů tak povedla. Za což patří díky nejen sbormistryním, ale také Vám.
Těšíme se v červnu na Vaše děti! J
Naďa Palušová (maminka jedné ze zpěvaček z Osmikvítku)

Dobrý den,
moc děkuji za informace,….
Ráda bych využila této příležitosti a poděkovala Vám za vedení Osmikvítku. Pro Nelinku i pro mě bylo velmi pěkným zážitkem vystoupení na festivalu Zahrada písní (Nelka s Vámi vystupovala poprvé). Děkuji, že děti vedete tak, že je na nich při zpěvu vidět radost z této činnosti.
Přeji i nadále mnoho úspěchů   Alena Niewaldová

duben 2017

Dobry den,pani Hennova,
…Dekuji Vam za skvely vykon, bylo to super!
Nikolka si to poradne uzila a jsme na ni moc pysni!
Krasne svatky Vam preji.
S pozdravem,
Irina Suchankova

březen 2017

Dobrý večer,

chtěla bych Vám poděkovat, nejenom za dnešní koncert.  Moc si vážím Vašeho přístupu k dětem, oceňuji trpělivost a nadšení, jaké v dětech vzbuzujete. Je fajn,  že i “ obyčejné“ školkové děti se mohou zúčastnit  opravdových koncertů. Určitě to posílí jejich sebevědomí.  Výborné byly nahrávky s písničkami, kdy jsme mohli s dětmi zpívat doma. Říkám to z pozice rodiče, který  nemá s hudbou zkušenost, ale to,  že celou naši rodinu rozezpíváte je super 🙂
Vím, že je to těžká práce a právě proto píši zpětnou vazbu a děkuji.
Radka  Veselá

Dobrý den paní Hennová
Také děkuji, že se dětem tak věnujete. Jsem na ně moc hrdý, když je slyším zpívat nebo vystupovat. …Což je především Vaše zásluha. Neměl jsem ještě možnost poděkovat za zážitek na Novoročním koncertě. Koncert byl ÚŽASNÝ, děkuji.
Hezký den, s pozdravem František Knieradl

prosinec 2016

Dobrý den paní Hennová,
Vystoupení u stromečku (Ládví) bylo moc hezké. Díky, byl jsem na holky moc hrdý.
S pozdravem František Knieradl

Dobrý den, paní Mgr.Hennová,
děkujeme Vám za výborné pedagogické (lidské) schopnosti při výuce zpěvu, bylo to pro mého syna i nás krásné období…
Ještě jednou velice děkujeme.  Vacková

Převzato z časopisu Informatorium 3-8

Začínáme písničkou a písničkou také končíme

Iva Hennová si ráda plní sny. Prvním byla jazyková škola IRISLINGUA, působící již téměř 20 let na Praze 8, a druhým pak dětský pěvecký sbor Osmikvítek.

Několik let vedete dětský sbor Osmikvítek. Co vás k jeho založení přivedlo?

Kdysi jsem sama chodila do Pražského dětského sboru. Jeho sbormistr Čestmír Stašek, dnes devadesátiletý pán, ve mně probudil velký zájem o sborový zpěv. Na ta léta ráda vzpomínám. Říkala jsem si, že by vůbec nebylo špatné mít svůj sboreček, podobným způsobem ho vést a umožnit dětem být v kolektivu, který se rád schází a rád si zazpívá. A tenhle sen jsem si chtěla splnit. Sbor jsem založila v září 2012. Začínali jsme se zhruba s 15 dětmi a postupně jsme se rozrůstali, k první přípravce přibyla další oddělení, z přípravek postupně vznikal koncertní sbor.

Uvědomila jsem si, že s dětmi, které do sboru chodí, chci vystupovat na veřejnosti. Ale není to úplně jednoduché, protože množství skladeb, které jsou děti schopny na podiu předvést, má svá omezení, neboť malé děti se koncentrují pouze po určitou dobu. Postupně jsme si tedy začali zvát na koncerty různé hosty a s tím přišel i nápad zorganizovat festival. A to se také podařilo.

Jak staré děti k vám chodí? A kolik dětí čítá váš sbor?

V současné době k nám chodí zpívat přibližně 150 dětí ve věku od čtyř do jedenácti let. Je pro nás důležité mít dostatek sboristů, protože sborové zpívání nestojí na sólistech. Čím více dětí k nám chodí, tím lépe.

Máte nějaká kritéria pro přijetí? Určitě by k vám nemělo chodit dítě, které opravdu nechce, které do sborečku rodiče nutí, ale co dítě, které má chuť zpívat, jen zatím úplně neintonuje?

Zájem většinou vychází od rodičů, a někteří z těch „našich“ také v dětství prošli pěveckým sborem. Když přijdou s tím, že jejich dítě rádo zpívá, potřebujeme chuť i ze strany samotných zpěváčků. Pokud se dítěti nechce, je to složité. Snažíme se ho přesvědčit výběrem písniček a pojetím zkoušek, abychom jej motivovali, ukázali mu, že společně si zazpívat je přece úžasná věc. Může se i tak výjimečně stát, že se dítě „zasekne“ a nechce. Pak je na nás dospělých zhodnotit, zda stačí počkat, nebo zda dítě do zpěvu vůbec „netlačit“, protože do zpívání se nutit nedá.

U nejmladších dětí, které k nám přicházejí, jde hlavně o to, aby se jim chtělo zpívat a aby se dokázaly koncentrovat. Předškolák, který správně intonuje, je výjimkou. Pokud dítě přijde s kamarádem nebo sourozencem, funguje spolupráce velmi dobře, protože se vzájemně podpoří, rádi si spolu zazpívají.

Sborové zpívání s malými dětmi má jistě svá specifika, nejde jen postavit děti do řady a říci jim: „Zpívejte.“ Jak se to dělá? Jak vypadá zkouška Osmikvítku?

Zkoušky začínáme písničkou a písničkou je také končíme. Vycházíme z toho, že tyto děti se ještě nedokáží příliš dlouho soustředit. Sborová práce se musí prolínat s hravostí. Abychom tedy děti zaujali, hrajeme si na zvířátka, štěkáme, mňoukáme… Děti se přitom naučí pečlivě vyslovovat, nepolykat koncovky, dýchat a postupně i správně intonovat a také ve zpěvu projevovat emoce. Po rozezpívání procvičujeme známé písničky a učíme děti třeba tomu, aby se nenadechovaly uprostřed slova nebo fráze. Aby to děti bavilo, přidáváme ke zpěvu pohyb, hru na tělo nebo na Orffovy nástroje. Novou písničku jim předzpíváme, seznámíme je s obsahem a vysvětlíme jim neznámá slova. Teď se například chystáme na vánoční koncerty a s dětmi mluvíme o tom, že budeme zpívat koledy. Děti však pod slovem koleda chápou koledu velikonoční, kterou mají spojenou s pomlázkou a vajíčky. Novou písničku nacvičujeme po částech, učíme děti reagovat na dirigentské gesto, aby správně nastoupily.

Musíme je také naučit správně stát, trénujeme nástup na pódium, řazení na pódiu, to, že si holčičky nemají zvedat sukýnky, chlapci olizovat kravatu nebo že by děti neměly při zpěvu mávat rodičům.

Jak vybíráte repertoár? Určitě jsou ve hře kritéria jako hlasový rozsah dětí, ale jistě zvažujete i jiná.

Náročnost skladeb musí odpovídat schopnostem a možnostem dětí. Předškoláci mají omezený hlasový rozsah, zpočátku třeba jen tři tóny. Skladba by pro ně neměla být příliš rytmicky náročná. S textem je to podobné, musí být takový, aby se jej děti dokázaly naučit. A opět je důležité vybírat písně tak, aby malé zpěváky bavily.

Které autory preferujete, čí tvorbu ráda s dětmi interpretujete?

Máme naštěstí z čeho vybírat, ať už jde o klasické autory, kterými jsou Petr Eben či Pavel Jurkovič, nebo novodobé autory, jako jsou například Stanislav Chudoba nebo Milena Raková. Zpíváme i písničky Emila Hradeckého… S některými současnými autory se snažíme aktivně spolupracovat. Když připravujeme závěrečný koncert, spojíme se s autorem, naposledy to byl Milan Benedikt Karpíšek a Přemysl Kočí, a zpíváme výběr jeho písniček. Myslím, že kromě dětí si tyto koncerty užijí i samotní autoři, kteří zažijí interpretaci svých písní naživo.

Jaká vystoupení už Osmikvítek za sebou má?

Máme jich za sebou opravdu hodně, je to vyvrcholení našeho snažení, takové koření… A chceme, aby toho koření bylo dost. Předminulý rok vystupovaly přípravky šestkrát, děti se naučily 34 písniček. Koncertní sbor absolvoval 11 vystoupení a naučil se 48 písniček. V minulé sezóně vystupovala přípravka devětkrát a nových písniček bylo 41 a koncertní sbor se pro dvanáct vystoupení naučil 52 písniček. Děti i rodiče mají na konci sezóny hádat, kolik nových písniček se sbor za rok naučil, a jejich odhady jsou většinou hluboko pod tím, než tomu ve skutečnosti je. Na každé vystoupení se moc těšíme a pečlivě se na něj připravujeme.

První koncert míváme v říjnu, aby děti co nejdříve zažily své první vystoupení. Letos jsme například vystupovali v místních domovech pro seniory. A pak následuje stálý koloběh: adventní koncert, rozsvěcení vánočních stromů, vánoční koncerty… Letos chystáme i novoroční koncert, který ale probíhá ještě ve vánočním období, tedy do tříkrálového svátku. Dále nás čeká jarní koncert, závěrečný koncert a řada dalších vystoupení.

S dětmi jezdíme pravidelně na jaře na festivaly a soutěže, kde se nám velmi daří. Již několikrát jsme získali zlaté pásmo. Naposledy se povedlo našim předškolákům získat zlaté pásmo na festivalu Zahrada písní 2016. A u nich mě toto ocenění hřálo u srdce více, přestože se takto hezky umístily i starší děti v krajské soutěži dětských školních pěveckých sborů. Účastníme se i nesoutěžních festivalů a za spřátelenými sbory jezdíme na zájezdy, což je pro děti vždy zážitkem. Navíc spolupráce s dalšími sbory funguje výborně.

Jak malé děti zvládají veřejné vystoupení? Nepodepisuje se na něm tréma? Nestydí se děti vystoupit před cizími lidmi?

Malé děti zvládají vystoupení vcelku dobře, trému si v naprosté většině nepřipouštějí. Na vystoupení je připravujeme, je to pro ně něco nového, neobvyklého, někdy jsou samozřejmě trochu překvapeny novým prostředím. Stane se, že se jedno dítě rozpláče a nechce zpívat, a pokud k tomu dojde během vystoupení, máme po ruce maminky, které nám pomáhají a které takové dítě z pódia odvedou a utěší.

Děti ale na vystoupení připravujeme průběžně, zkoušíme zpívat například v přítmí nebo úplně zhasnout, což se jim moc líbí.

Ptala jsem se vás, co vás k založení Osmikvítku přivedlo. Na závěr by mě zajímalo, zda se vaše očekávání splnila a jaké máte další plány do budoucna?

Rozhodně jsem si splnila sen, ale netušila jsem, že z tohoto koníčka se může stát tak velký kůň, který se hlásí o svá práva a mně nezbývá než mu věnovat stále více ze svého volného času. Jsem ráda, že se mi povedlo vytvořit fungující dětský sbor, který má i svá přípravná oddělení, a věřím tomu, že děti jsou u nás spokojené. Za jejich spokojeností stojí spolupráce s druhou sbormistryní a oběma korepetitorkami a také s rodiči dětí, bez níž se neobejdeme.

Ovšem nechci se spokojit s tím, co se mi dosud podařilo, a pořád se snažím jít dál a dál. Byla bych ráda, kdyby sbor někdy vyrazil za hranice a zúčastnil se mezinárodních sborových soutěží. Také myslím na to, že bychom časem rádi natočili své CD.

Mgr. Marie Těthalová

Mgr. Iva Hennová se narodila v roce 1961 v Praze, vystudovala střední pedagogickou školu a dále obor andragogika na Univerzitě J. A. Komenského. V roce 2010 získala cenu Label – Evropský učitel jazyků. Založila jazykovou školu IRISLINGUA v Praze 8. V nakladatelství Portál vydala knihu Angličtina pro předškoláky. V současné době působí jako vedoucí a sbormistryně dětského pěveckého sboru Osmikvítek v Praze 8.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8- č.10/2016.

prosinec 2016

Vážená paní Hennová,

…. osobně si užívám opravdu každý koncert Osmikvítku a pokud mi to čas umožňuje, ráda pomohu.Především oceňuji skvělý výběr písniček pro děti, takže dík patří hlavně Vám všem za skvělou práci.

S přáním krásného adventu,

B. Woitschová

Dobrý den,
velmi děkujeme za krásnou akci. Děti byly moc spokojené a nadšené.
Obdivuji jak profesionálně soubor vedete a jaké děti dělají viditelné pokroky.
Ani si nedovedu představit, kolik to ještě stojí času mimo pravidelné zkoušky….činnosti pro chod souboru nutné (zajišťování vystoupení) , ale které pro nás nejsou viditelné.
Přeji ať se zítřejší vystoupení povede dětem a líbí divákům

Pěkný den
Lucie Knieradl

červen 2016

Vážená paní Hennová,
nejprve bych chtěla vyjádřit své nadšení z včerejšího koncertu, myslím, že se opravdu povedl 🙂
Tímto bych Vám také ráda poděkovala za Vaši celoroční práci a trpělivost (nejen s dětmi 🙂 a popřála Vám krásné léto a prázdniny.
Budeme se těšit na další sezónu a výzvy, které sebou přinese 🙂
S přátelským pozdravem,
B. Woitschová + Sonička

duben 2016

Dobrý večer, paní Hennová,
chtěla jsem Vám poděkovat za přípravu a organizaci dnešního koncertu u Salesiánů. Moc se mi vystoupení všech dětí líbilo. Je vidět pokroky, které s dětmi děláte.
Hezký večer,
Helena Zemanová
Paní Hennová,

Děkuji za trpělivost, vystoupení v Sales. divadle bylo báječné vtipné a dojemné, úžasně  všichni s dětmi pracujete:)
Hezký večer,
Kamila Chromíková

Dobrý den,
chtěla jsem vám moc poděkovat za prima zážitek v podobě dnešního jarního koncertu. Bylo to opravdu moc hezké, velmi vítám, když s Vámi vystupuje další, dospělejší sbor, myslím, že je to příjemné a zajímavé zpestření pro posluchače i účinkující z řad Osmikvítku.
Pěkný zbytek dne a krásné jaro přeje
Lenka Sitná

červen 2015

Dobrý den, paní magistro,

v příloze zasílám recept na Macešky, které na rozlučkové zkoušce tak chutnaly.
Ještě jednou bych chtěla poděkovat za Vaši práci s dětmi. Na všech je vidět, že je zpívání baví a vystupování si užívají. Na závěrečném koncertu byla má kamarádka a říkala, že jí chvílemi běhal mráz po zádech. Nám rodičům také, ale přeci jen je to také tím, že jsou to naše děti.
Ač je náš Tomáš pořádný raubíř a zlobil, ve chvíli, kdy vystupuje, jsem na něj opravdu pyšná. A veliký podíl na tom máte Vy a Lucka.  Ještě jednou děkuji a přeji klidný víkend a příjemné prázdniny.
S pozdravem
Andrea Seidlová

květen 2015

Krátký pohled na festival Litoměřická notička očima maminky Terezky a Katky Pospíšilových:

Dobrý den všem maminkám a tatínkům osmikvítkových dětí:-)

Máte skvělé, vychované a všemi chválené děti.
Cesta na dnešní festival Litoměřická notička proběhla na jedničku.
Po příjezdu děti byly převlečené raz dva a to vše samy.
Při čekání na náš výstup a  sledování ostatních sborů v sále, jsem byla moc pyšná, že jsem zde právě s nimi.
A pak přišla ještě odměna v podobě vynikajícího výkonu na pódiu. Všichni ztichli a pozorně poslouchali naše děti. Publikum se usmívalo a párkrát se sborem i zpívalo.
Po vyhlášení a ocenění všech sborů se děti rychle opět samy převlékly a pádily na oběd.  Vše spořádaně snědly a vyrazily v doprovodu domácího sboru Modrásek na toulky napříč Litoměřicemi. Proběhla fotka obou sborů na hradbách a u sochy Karla Hynka Máchy. Pak se oba soubory rozloučily písní a šlo se na zaslouženou zmrzlinu.
Cesta autobusem zpět probíhala v úžasné atmosféře tvořené dojmy z absolvované akce. Netrvalo dlouho a i v autobuse zazněly nejoblíbenější osmikvítkové písničky.
Děkuji všem dětem za krásný den.
Kateřina Pospíšilová
🙂

březen 2015

Dobrý den, moc bych chtěla Vám i p.Pospíšilové poděkovat. …za zážitek dětí i fotečky (z vystoupení ve sněmovně).
S přáním hezkého dne
Musilova

listopad 2014

Čtvrteční koncert se celé naší rodině moc líbil. Tobiášek si to moc „užil“ a je neuvěřitelné, co s tak malými dětmi dokážete při zkoušení jedenkrát týdně. Jsem ráda, že Tobík může do přípravky chodit. Nenapadlo by mě, jak ho to bude bavit, a jak se bude každé úterý na zkoušku těšit.
Romana Synková

červen 2014

Dobrý večer, moc Vám i Lucce děkuji za úžasnou práci s dětmi. Jejich zlepšení je vidět (slyšet) na každém vystoupení. Držím palce i v příštím roce.
Jana Svobodová

březen 2014

Mila pani Hennova,
rada bych Vam podekovala za mila slova i za Vasi praci s detmi a trpelivost, ktere mate na rozdavani. Jsem rada, ze jsem se mohla alespon trochu aktivne zapojit a pomoct tam, kde je potreba. Preji Vam hodne zdaru pri praci se sborem i ve vedeni Vasi jazykove skoly.
S pozdravem,
Jitka Kubinova

Dobrý den, paní sbormistryně!
… Přejeme krásný den, ještě jednou veliké díky za nádherný koncert u Salesiánů!! Ohledně výletu do Pardubic, tak nakonec Natálku nepřihlašujeme, snad nám to vyjde příště. Krásný den a díky za Vaši úžasnou práci! :O)…
…Pochvala je zasloužená, opravdu se dětem úžasně věnujete a my rodiče si toho opravdu velmi ceníme!…
Tesařová

Dobrý den, paní Hennová,
Fotky z vystoupení jsou krásné a moc děkuji za pěkný zážitek. Přijela i moje maminka s babičkou a obě byly nadšené. Naše děti byly sice nejživější, ale i tak krásně zpívaly a nejvíc jim to slušelo, protože mají stejné oblečení, které působí slavnostně. Na podiu to vypadá opravdu moc pěkně :-)….
Martina Lněníčková

Dobrý den paní Hennová,
vystoupení bylo bezvadný a u společné písničky, kde zpívali všichni dohromady jsem měla co dělat abych udržela slzu. Bylo to nádherný……. Stejně jako vystoupení v KD Krakov…:-)
Martina Klimešová

únor 2014

Dobrý den,
děkuji za krásné vystoupení v KD Krakov. Moc jsem si to užila. Bylo to úžasné. Šlo Vám to všem moc krásně. Děkuji Vám i Lucii, za to co pro naše děti děláte.
Katka Pospíšilová

říjen 2013

Dobrý den, paní Hennová,
píšu jen, abych se podělila o letos enormní nadšení Dominičky ze zpívání. Strašně se těší na středy a chodí dokonale spokojená. Od soboty se nás ptá, kdy už bude středa. Na zítřek pečlivě namalovala hromadu obrázků k písničkám a všude vypráví, že zítra přinese hromadu jedniček.
Tak Vám chceme poděkovat a popřát hodně sil do další práce.
S pozdravem
Hana Moraová

červen 2013

… Je pěkné pozorovat, jak jsou oba sbory vystoupení od vystoupení sehranější a lepší. Nenapadlo by mne, že to tak malým dětem půjde tak dobře. Fakt se vám povedlo je hodně posunout dál….
Honza Průša

květen 2013

Vážená paní Hennová,
s nadšením jsem shlédla celý včerejší Jarní koncert. Bylo vidět, že jste profesionál a práci s dětmi máte ráda. Hezké vtipné písně doprovázené pohyby dětí, hudebními nástroji, zapojení publika. Psychologické zapůsobení na rodiče vystoupením staršího hostujícího sboru, no prostě vše promyšlené a s nadšením provedené. Harmonika a buben – úžasné zpestření.
Co víc dodat?
Přeji další úspěšnou práci a mnoho nadšených zpěváčků a jejich rodičů.
Jaroslava Benetková

duben 2013

Dobrý den, paní Hennová,
Chtěla jsem Vám poděkovat za otevřenou hodinu zpívánek. Zpívání bylo moc pěkné a pro mě určitě i přínosné, že jsem viděla, jak Julinka reaguje a chová se. Vaše vedení hodiny se mi také moc líbilo :-). Myslím, že to bylo zábavné i pro nás rodiče, ne vždy se podaří v dnešní uspěchané době zazpívat si v klidu s dětmi. A já osobní dík, že jsem si mohla zazpívat s Vámi kánon. To už jsem opravdu nezpívala roky :-). Tak snad to nebylo moc falešné. Až půjde Juli do školy a bude chtít stále zpívat, budu určitě ráda, pokud bude pokračovat s Vámi ve sboru….
S přáním pěkného dne
Martina Lněníčková

prosinec 2012

Dobrý den paní Hennová,
….rádo se stalo, opravdu.
BYlo to milé setkání, myslím, že nezůstalo v sálo mnoho očí bez slzičky. Jsem moc ráda, že se věnujete i takhle malinkým dětem, ačkoliv to není jen o zpívání, ale i o dalších výchovných a zábavných postupech při současném zachování klidných nervů a úsměvu na tváři. Což dá dost práce, sama vím….:)) Výkony malých zpěváčků jsou to pro ně jistě heroické, ačkoliv to nezasvěcenec asi neocení. To my rodiče, kteří máme ještě v čerstvé paměti, jak to neumělo ani chodit, najednou vidíme, jak to hrdě nastoupí na jeviště a samo to tam zpívá a hraje, to je fakt pěkný.  Věřím, že i Vy máte radost z toho, jak se učí nové písničky, umí se víc a víc soustředit, zpívají víc a víc čistě. Doufám, že Vám některé z nich vyrostou i do velkého sboru a hlavně, že díky Vám si budou písníčky zpívat pořáda i pro sebe a jen tak pro radost. S Alenkou si takhle zpíváme, stejně jako jsme si takhle zpívaly s mámou, tradice pokračuje. A tak to má být. Držím palce a těším se na další vystoupení. Třeba nesešoupnout girlandu z podia a nebudou už ani tolik mávat
Přeju Vám klidné Vánoce a spoustu sil a energie do dalších dnů i pěveckých hodin.
Blanka Rošická

Čtvrteční koncert se celé naší rodině moc líbil. Tobiášek si to moc „užil“ a je neuvěřitelné, co s tak malými dětmi dokážete při zkoušení jedenkrát týdně. Jsem ráda, že Tobík může do přípravky chodit. Nenapadlo by mě, jak ho to bude bavit, a jak se bude každé úterý na zkoušku těšit.

¨